Aktualności

II Turniej Rycerski - tak się bawiliśmy 09 sierpnia 2009 r.
2009-08-14
W słoneczny , niedzielny poranek 9 sierpnia na błoniach zamku królewskiego w Olsztynie koło Częstochowy rozpoczął się  kolejny,  II Turniej o szablę Kacpra Karlińskiego.

Turniej rozpoczęła parada rycerska podczas której ponad 150 jego uczestników w historycznych XVI wiecznych strojach , w pełnym uzbrojeniu przemaszerowało do kościoła parafialnego na uroczystą odpustową sumę.

A później się działo, na błoniach zamkowych prezentowały się bractwa rycerskie z całego kraju oraz Czech,  licznie zebrana widownia podziwiała oryginalne kolorowe ubiory, repliki muszkietów, szabli, pik i wielu innych narzędzi służących do walki i obrony.

Brać rycerska ku uciesze gawiedzi w licznych turniejach prezentowała swoje umiejętności, mogliśmy podziwiać amazonki w turnieju o pierścień starosty, szarże husarii,  turniej łuczniczy i wreszcie turniej szabli bojowej, w którym nagrodą była replika (użytkowa) XVI wiecznej karabeli.

Od czasu do czasu grzmiały armaty i muszkiety, można było popróbować czerpania papieru czy też własnoręcznie upieczonego podpłomyka.

Zeschnięte gardła przepłukane miodem i złocistym piwem gromko dopingowały damy i rycerzy w licznych zmaganiach.

Najmłodsi podziwiali sokoły oraz poszukiwali skarbów w ruinach zamku.

O zmroku nastąpił finał imprezy czyli rekonstrukcja szturmu zamku olsztyńskiego przez wojska arcyksięcia austriackiego Maksymiliana, dzielny starosta Kacper Karliński atak odparł poświęcając  życie własnego syna.

Wróg od murów w niesławie odstąpił by za rok  kolejny raz zamku dobyć  popróbować.« wróæ

         © 2017 Zamek Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka
Realizacja: ERMATGROUP