Aktualności

Uroczystość odsłonięcia tablicy i pokaz rycerski na zamku
2015-08-09

W niedzielę 9 sierpnia w kościele p.w. Jana Chrzciciela w Olsztynie podczas mszy św. odpustowej o godzinie 12:00 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w hołdzie Kasprowi Karlińskiemu.

            Tablicę ufundowała Wspólnota Gruntowa wsi Olsztyn  w ten sposób chcąc ocalić od zapomnienia Kaspra Karlińskiego - wielkiego patriotę, który w roku 1587 w obronie Zamku Olsztyńskiego przed wojskami Arcyksięcia Maksymiliana Habsburga poświęcił życie swojego syna.

            Poświęcenia i odsłonięcia tablicy dokonał Arcybiskup Wacław Depo. W uroczystości uczestniczyli liczni rycerze z grupy rekonstrukcyjnej Podolskiego Regimentu Odprzodowego, członkowie zarządu Wspólnoty Gruntowej w historycznych strojach, mieszkańcy Olsztyna i  goście.

            Od godziny 16 grupa rekonstrukcyjna Podolskiego Regimentu Odprzodowego sprawiła, że mimo upału zwiedzający  zamek przenieśli się w czasie do XVII wieku.

Przez cały czas trwania widowiska każdy kto odwiedził Zamek mógł zobaczyć i wziąć udział w życiu obozowym, przymierzyć stroje z epoki, napić się kawy parzonej na dawny sposób, spróbować podpłomyków z sosami ręcznie lepionych przez gospodynie.

Nieco dalej, był plac ćwiczebny gdzie najdzielniejsi z wojów raczyli sposobić się do walki we władaniu szablą zapraszając zwiedzających do nauki. Małopolska Chorągiew Husarska porządku pilnowała a  Pancerny ze swym sokołem czujnym okiem spoglądał czy nikt nie atakuje. Namiestnik wraz z młodym i urodziwym husarzem  popisywali  się kunsztem jeździeckim.

Nie zabrakło także wystrzałów z armat i pistolców, które odbywały się pod bacznym okiem strażaków OSP w Olsztynie ze względu na zagrożenie pożarowe.

 

 

 

 

 « wróæ

         © 2017 Zamek Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka
Realizacja: ERMATGROUP