Aktualności

Pomiary naukowe na zamku w Olsztynie
2015-09-30

W ostatni weekend września członkowie Stowarzyszenia Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „GEOIDA” udali się do Olsztyna (woj. Śląskie) na pomiary ruin zamku z XIV w. Celem projektu naukowego jest uzyskanie modeli 3D ruin, a także numerycznego modelu pokrycia terenu wokół twierdzy (ok. 17 ha).

Ponadto na podstawie wykonanych pomiarów oraz materiałów archiwalnych studenci chcą stworzyć trójwymiarowe modele zamku prezentujące jego współczesny wygląd oraz stan za czasów jego świetności. Dodatkowo, dzięki analizie mikroanomalii grawimetrycznych, studenci podjęli próbę odnalezienia podziemnych krypt na terenie zamku.

W trakcie trzydniowej kampanii pomiarowej członkowie Stowarzyszenia dokonali naziemnego skaningu laserowego, przy wykorzystaniu skanera Faro 120, z wbudowanym modułem fotograficznym, wypożyczonego przez firmę TPI. Kolejnym etapem będzie nalot fotogrametryczny z wykorzystaniem drona Sirus, pozwalający uzyskać numeryczny model pokrycia terenu, który odgrywać będzie znaczącą rolę w dalszym opracowaniu. Ostatniego dnia pobytu w Olsztynie, studenci, wspierani przez dr inż. Tomasza Olszaka z Politechniki Warszawskiej, wykonali względny pomiar grawimetryczny, który ma posłużyć do wykrycia podziemnych krypt ilub tuneli. Uzyskane produkty pozwolą także na wykonanie realistycznych i niezwykle dokładnych makiet prezentujących zarówno mury zewnętrzne zamku jak i podziemne elementy architektoniczne.

Studenci pragną złożyć podziękowania na ręce kierownictwa firmy TPI Sp. z o.o. za szeroką współpracę oraz wsparcie technologiczne. Podziękowania kierują również w stronę Katedry Geodezji i Astronomii Geodezyjnej Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej za pomoc od strony merytorycznej oraz Zarządowi Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie za udostępnienie zamku.
« wróæ

         © 2017 Zamek Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka
Realizacja: ERMATGROUP