Aktualności

Tak się bawiliśmy 8 sierpnia 2010 (niedziela), III Turniej o szablę Kaspra Karlińskiego w Olsztynie k. Częstochowy - Galeria
2010-08-09

Jak co roku turniej rozpoczęła parada rycerska podczas której około 200  jego uczestników w historycznych XVI wiecznych strojach , w pełnym uzbrojeniu przemaszerowało do kościoła parafialnego na uroczystą odpustową sumę.
Parada rycerska spotkała się z uznaniem uczestników święta  tłumnie zgromadzonych na jej trasie.


A później się działo, na błoniach zamkowych prezentowały się bractwa rycerskie z całego kraju oraz Czech i Słowacji,  licznie zebrana widownia podziwiała oryginalne kolorowe ubiory, repliki muszkietów, szabli, pik i wielu innych narzędzi służących do walki i obrony.


Brać rycerska ku uciesze gawiedzi w licznych turniejach prezentowała swoje umiejętności, mogliśmy podziwiać szarże husarii,  turniej  szabli bojowej, w którym nagrodą była replika (użytkowa) XVI wiecznej karabeli, pokazy tańców dworskich, od czasu do czasu przemawiał " Bóg wojny" - artyleryja, płosząc ptactwo, przerażając dziatki i rozganiając czarne chmury zalegające nad zamkowymi wieżami.

Od czasu do czasu grzmiały armaty i muszkiety, można było popróbować czerpania papieru czy też własnoręcznie upieczonego podpłomyka.


Zeschnięte gardła przepłukane miodem i złocistym piwem gromko dopingowały damy i rycerzy w licznych zmaganiach.


Najmłodsi podziwiali sokoły oraz poszukiwali skarbów w ruinach zamku.


O 19 licznie zebrana gawiedź oglądnęła rekonstrukcję szturmu zamku olsztyńskiego przez wojska arcyksięcia austriackiego Maksymiliana i jak rok wcześniej dzielny starosta Kasper Karliński atak odparł poświęcając  życie własnego syna.


Wróg od murów w niesławie odstąpił by za rok  kolejny raz zamku dobyć  popróbować.


 

 


  « wróæ

         © 2017 Zamek Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka
Realizacja: ERMATGROUP