Aktualności

Obrona zamku olsztyńskiego - Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego
2016-08-07

7 sierpnia A.D. 2016 odbyła się na wzgórzu zamkowym "Obrona zamku olsztyńskiego - Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego".

 

 

 

Obronę rozpoczęła barwna parada z zamku od kościoła p.w. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Zespół "Pipers and Drums" zadbał o oprawę muzyczną przemarszu, na czele rekonstruktorzy na swych pięknych rumakach z chorągwiami, za nimi "szlachta" i wszystkie kolorowe grupy z Krakowa, Rybnika, Żywca, Warszawy, Wadowic i Kielc. Korpus Artylerii Najemnej zabrał na paradę swoja ulubioną armatę.

 

 

 

 

 

Popołudniowe pokazy rozpoczęło przedstawienie grup, po którym rozpoczęła się zacięta walka rekonstruktorów o nagrody ufundowane przez Starostę Częstochowskiego.

 

 

 

Rywalizację w turnieju o szablę wygrał Sebastian Kacerz, a łuczniczym Krzysztof "Tatar" Skąpiński. Szablę i kołczan zwycięzcom wręczył Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego Pan Krzysztof Smela.

 

 

 

 

Po turnieju dla rekonstruktorów, swoich sił w celności strzelania z łuku do tarczy mogli spróbować widzowie. Najcelniejsi otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów ( bony do restauracji "Jurajski Olsztyn" i "Spichlerz" oraz kupony na masaże na łóżku nefrytowym w Przychodni Zamkowej AMICUS).  Publiczność zabawiał w tym czasie na scenie kuglarz, który chodził po szkle, bawił się ogniem.

 

 

Podczas całego turnieju dzieci baraszkowały w dmuchanym placu zabaw, uczestniczyły  w zajęciach z czerpania papieru, poznawały tajniki życia obozowego ale największe emocje wśród maluszków wzbudzały armaty.

 

 

Pokazy konne rozpoczął koń Friko, który kłaniał się publiczności i wspólnie z klaczami walczył przy pomocy husarzy na szable i piki. Małopolska i Mazowiecka Chorągiew Husarska walczyła z wrogiem tnąc kapuściane głowy, olbrzymie arbuzy i siekając  maleńkie patisony. Wspaniałe amazonki dorównywały umiejętnościom męskiej husarii, co wzbudziło największy aplauz publiczności.

 

 

 

 

Zaraz po konnych pojawili się sokolnicy, niestety samicę Harisa - Inka bardziej zainteresował York z publiczności niż sokolnicy. Ptaki wykonywały loty na wyznaczonym terenie, ale także po pokazie cieszyły się dużym zainteresowaniem w wyznaczonym miejscu w obozie.

 

Z historią zamku zapoznała publiczność przed finałową bitwą pani Magdalena Chlastacz, która jest przewodnikiem po naszym zamczysku. Punktem kulminacyjnym turnieju była rekonstrukcja bitwy z 1587 roku.

 

 

W rolę obrońców zamku wcieliły się dwie chorągwie husarskie: Małopolska i Mazowiecka oraz Bombardierzy z Krakowa z Podolskim Regimentem Odprzodowym i Krzepkowskimi. Natomiast w rolę atakujących ( wojsk Maksymiliana Habsburga) wcieliła się Małopolska Zgraja Sarmacka i Korpus Artylerii Najemnej.

 

 

 

Pierwsze strzały padły ze strony austriackiej, Polacy odpowiedzieli z murów zamku, ostrzał trwał, z zamku na pole bitwy przy brawach publiczności schodzili nasi wspaniali obrońcy. Habsgurg widząc że traci przewagę porywa syna Kaspra Karlińskiego (dowódcy zamku) i usadawia go na armacie. Kacper nie wahając się ani minuty oddaje strzał w kierunku armaty z okrzykiem "pierwej byłem Polakiem niż ojcem", tym samym przeciągnął szalę zwycięstwa na stronę Polaków, Maksymilian się wycofuje. Bitwa kończy się salwą armatnią na Vivat.

Do późnego wieczora trwała zabawa przy muzyce zespołu MEFIS-BAND.

Nie obyło się bez innych walk i niepowodzeń - zaraz na początku imprezy nagłośnienie odmówiło posłuszeństwa (widocznie nie było XVII wieczne) za co serdecznie przepraszamy, dołożyliśmy wszelkich starań żeby naprawić nasz błąd, dziękujemy za wyrozumiałość widzów i za to, że pomimo tak wielkiej niedogodności zostali z nami do końca i podziwiali wspaniałą bitwę wkomponowaną w ruiny zamku.

Organizatorzy (Wspólnota Gruntowa Olsztyn i XVII w. Grupy Rekonstrukcyjne)  dziękują sponsorom: Alex-Pol, Bar Skałka, Basteja, Spichlerz, Stodoła Krzycha, Iskender  Kebab, Pizzeria Pod Zamkiem, Jurajski Olsztyn, Zajazd u Hermanów, Przychodnia Zamkowa AMICUS i patronom: Gminie Olsztyn i Starostwu Powiatowemu w Częstochowie.

Zapraszamy za rok 6 sierpnia 2017r.

tekst: Joanna Szydłowska

zdjęcia: Marcelina Woźnicka« wróæ

         © 2017 Zamek Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka
Realizacja: ERMATGROUP