Aktualności

6 sierpnia 2017 - Turniej Rycerski na zamku w Olsztynie
2017-08-06

6 sierpnia A.D. 2017 odbyła się na wzgórzu zamkowym "Obrona zamku olsztyńskiego - Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego".

 

 

 

 

Obronę rozpoczęła barwna parada z zamku do kościoła p.w. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Zespół "Pipers and Drums" zadbał o oprawę muzyczną przemarszu, na czele rekonstruktorzy  i "szlachta", Małopolska Zgraja Sarmacka, Bombardierzy z Krakowa, Korpus Artylerii Najemnej z Rybnika z mobilnym działem ( w trakcie przemarszu wystrzeliwali na vivat publiczności, licznie zebranej wzdłuż trasy przemarszu)  sokolnicy z  Wadowic, Warchoły i Pijanice oraz na swych pięknych rumakach dwie Chorągwie Husarii z Mazowsza i Białegostoku.

 

Popołudniowy turniej rozpoczął się przedstawieniem grup, po którym pokazy konne rozpoczęła 16-letnia Kinga Augustyniak z Mazowieckiej Chorągwi Husarskiej. Na koniu Friko wykonała ona układ w rytm muzyki, rumak pokazał także swoje umiejętności aktorskie.

 

Kolejnym punktem programu były pokazy szermiercze i turniej o szablę, rozpoczęła się zacięta walka rekonstruktorów o nagrody ufundowane przez Starostę Częstochowskiego.

 

 

 

Rywalizację w turnieju o szablę wygrał Adam Krzepkowski, a łuczniczym Krzysztof "Tatar" Skompiński. Szablę zwycięzcy wręczył Starosta Powiatu  Częstochowskiego Pan Krzysztof Smela, Przewodniczący Zarządu Wspólnoty Gruntowej Pan Włodzimierz Nabiałek i Członek Zarządu WG Pani Bernadetta Niemczyk.

Podczas całego turnieju dzieci baraszkowały w dmuchanym placu zabaw, uczestniczyły  w zajęciach z czerpania papieru, poznawały tajniki życia obozowego ale największe emocje wśród maluszków wzbudzały armaty. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy Pana Marka Jargiło, który w swoim warsztacie hutniczym tworzył przepiękne dzieła sztuki użytkowej ze szkła. Kram ze szkłem historycznym, który prowadziła cała rodzina pana Marka także się cieszył dużym powodzeniem. Wyroby ręcznie wykonywane - biżuteria, maskotki, ozdoby i trąbki z naturalnego rogu oraz wikliny cieszyły się dużym powodzeniem, nie zabrakło także pysznej gastronomii - pajda chleba ze smalczykiem i ogórkiem oraz swojskie pierogi. Wodociągi Częstochowskie częstowały publiczność wodą z sokiem z saturatora.

 

 

 

 

 

Pokazy Artylerii w wykonaniu Korpusu z Rybnika rozpoczęła kanonada wystrzałów z malutkiej i olbrzymiej armaty, ale wbrew wielkości głośniej wystrzeliła mniejsza z nich co wzbudziło aplauz publiczności.

Po artylerii na pole wyruszyła Chorągiew Husarska Koronna Stefana Brodnickiego z Białegostoku pod dowództwem Rotmistrza Dariusza Woroszyło, który dodatkowo w ciekawy sposób prowadził cały turniej w Olsztynie. Młodzi husarze popisywali się zręcznością, celnością cięć (na arbuzach) oraz piękną jazdą na koniach arabskich.

Po koniach znów odezwały się armaty a po nich weszli na plac pokazowy sokolnicy z Wadowic i grupa Parwa Aramis. Latające pupile obu grup zachwycały upierzeniem i wzbudzały śmiech swoja małością lub potęgą (sowy) lub podziw wdziękiem i bystrym okiem (sokoły). Sokolnicy w ciekawy sposób przedstawiali zwyczaje swoich ptaków.

 Punktem kulminacyjnym turnieju była rekonstrukcja bitwy z 1587 roku. W rolę obrońców zamku wcieliły się dwie chorągwie husarskie: Białostocka i Mazowiecka oraz Bombardierzy z Krakowa z Warchołami i Pijanicami oraz Krzepkowskimi. Natomiast w rolę atakujących (wojsk Maksymiliana Habsburga) wcieliła się Małopolska Zgraja Sarmacka i Korpus Artylerii Najemnej.

Pierwsze strzały padły ze strony austriackiej, Polacy odpowiedzieli z murów zamku, ostrzał trwał, z zamku na pole bitwy przy brawach publiczności schodzili nasi wspaniali obrońcy. Habsburg widząc że traci przewagę porywa syna Kaspra Karlińskiego (dowódcy zamku) i usadawia go na armacie. Kacper nie wahając się ani minuty oddaje strzał w kierunku armaty z okrzykiem "pierwej byłem Polakiem niż ojcem", tym samym przeciągnął szalę zwycięstwa na stronę Polaków, Maksymilian się wycofuje. Bitwa kończy się salwą armatnią na Vivat.

 

Organizatorzy (Wspólnota Gruntowa Olsztyn i XVII w. Grupy Rekonstrukcyjne)  dziękują sponsorom: Alex-Pol, Bar Skałka, Basteja, Spichlerz, Stodoła Krzycha, Iskender  Kebab, Pizzeria Pod Zamkiem, Jurajski Olsztyn, Zajazd u Hermanów, Kuźnia Smaku, Szałas, Przystanek, Gorzałka & Zagrycha, Wodociągi Częstochowskie

 za wsparcie medyczne: Przychodni Zamkowej AMICUS  i bezpieczeństwa:  PSP Częstochowa i OSP Olsztyn oraz Policji.

 patronom: Gminie Olsztyn i Starostwu Powiatowemu w Częstochowie.

za wsparcie medialne: Radio Maxxx 102,6 FM i Dziennik Zachodni.

Zapraszamy ma kolejną edycję turnieju 12 sierpnia 2018roku.

tekst: Joanna Szydłowska

zdjęcia: Marcelina Woźnicka

 

 « wróæ

         © 2017 Zamek Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka
Realizacja: ERMATGROUP