Aktualności

IV Turniej Rycerski za nami - galeria
2011-08-10

W sierpniową niedzielę (7 sierpnia) na błoniach zamku w Olsztynie  k. Częstochowy rozległy się niecodzienne dźwięki: bicie bębnów, szczęk oręża, wystrzały z muszkietów i armat, a nawet kwilenie sokołów. Po raz czwarty wskazówki zegara cofnęły się bowiem o ponad 400 lat. Uczestnicy i widzowie mogli podziwiać kunszt sztuki wojennej, rzemiosła i kultury XVII – wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.


Niedzielny turniej tradycyjnie już rozpoczęła parada rycerska z błoń zamkowych przez rynek do olsztyńskiego kościoła. Po uroczystym przemarszu widzom zaprezentowały się wszystkie bractwa rycerskie, goszczące w Olsztynie. Przez kolejne godziny odbywały się pokazy musztry, artylerii, tańca dawnego, sokolników i wielu innych atrakcji towarzyszących imprezie. W malowniczym otoczeniu skał wapiennych i ruin olsztyńskiego zamku tysiące widzów oglądało od „kuchni” obozowe życie XVII wiecznego rycerstwa, ich oręż i kunszt.


Niestety plany organizatorów pokrzyżowała pogoda. Burza z ulewnym deszczem uniemożliwiła rekonstrukcję szturmu zamkowych murów. Ze względu na bezpieczeństwo widzów trzeba było zakończyć imprezę. Przemoczeni do suchej nitki Austriacy zmuszeni byli odstąpić od oblężenia, by chwilę później wraz z obrońcami fetować zwycięzcę turnieju szabli bojowej i wyzywać się na kolejne starcie - już za rok.


IV Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego miał przypomnieć zapomnianą historię bohaterskich obrońców zamku królewskiego w Olsztynie, którzy dowodzeni przez starostę Kaspra  Karlińskiego herbu Ostoja, w 1587 r. po oblężeniu i zaciętych walkach, odparli atak wojsk austriackich dowodzonych przez pretendenta do tronu polskiego arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga.


Maksymilian, po bezskutecznym oblężeniu Krakowa, wsparty przez polskich zdrajców na czele ze Stanisławem Stadnickim (nazywanym nie bez powodu Diabłem Łańcuckim) wyruszył forsownym marszem w kierunku Warszawy. Na jego drodze stanął jednak zamek królewski w Olsztynie z 80 osobową  załogą.


Obrońcy zamku pomimo szczupłości swoich sił stawili twardy i zaciekły opór. Zdesperowany arcyksiążę zmuszony był przystać na iście diabelski pomysł swojego polskiego zausznika Stadnickiego. Zagon jego wojska spalił dwór starosty Kaspra Karlińskiego w Karlinie (obecnie dzielnica Zawiercia) i porwał jego syna z piastunką.


Wkrótce potem Austriacy ruszyli do decydującego starcia. Żywą tarczą byli dla nich okoliczni mieszkańcy Olsztyna oraz syn Karlińskiego. Takie posunięcie miało zmusić starostę po poddania się. Karliński nie uległ jednak manipulacji. Z jego ust padły słowa: „Wpierw byłem Polakiem niż ojcem”.  Wtem oto z murów zamku posypał się grad kul i ognia w kierunku nacierających wosk. Syn Karlińskiego zginał na miejscu. Szturm odparto, a przerażony Maksymilian wydał rozkaz odstąpienia od oblężenia.


Kilka miesięcy później, w styczniu 1588 r. ostatecznie legły w gruzach marzenia Habsburga o polskim tronie. W bitwie pod Byczyną hetman wielki koronny Jan Zamoyski (stronnik  króla Stefana Batorego) doszczętnie zniszczył armię austriacką, a samego arcyksięcia wziął w niewolę.Relacje filmowe z turnieju dostępne pod adresami:


http://www.tvs.pl/36045,turniej_rycerski_w_olsztynie_aktualizacja.html


YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=Ne_YynAXDLw

http://www.youtube.com/watch?v=H25pNJiG3eQ&feature=related

 « wróæ

         © 2017 Zamek Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka
Realizacja: ERMATGROUP