Aktualności

Turniej Rycerski o szablę Kacpra Karlińskiego
2008-01-03
W piękną sierpniową niedzielę 10 sierpnia odbył się Turniej Rycerski o szablę Kacpra Karlińskiego. A wszytko to w malowniczym otoczeniu skał wapiennych na terenie ruin zamku królewskiego w Olsztynie k. Częstochowy, którego historia sięga XI wieku. Zamek olsztyński, który swój obecny kształt zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu przez kilka stuleci pełnił kluczową funkcję obronną strzegąc pogranicza Rzeczpospolitej. To w lochach tego zamku w roku 1358 skonał zamorzony głodem na rozkaz króla zbuntowany wojewoda poznański Maciej Borkowic . Nie potwierdzona plotka mówiła, że tak sroga kara spotkała wojewodę Borkowica za potajemne schadzki z królową, żoną Kazimierza Wielkiego. W kolejnych wiekach zamek wielokrotnie odpierał najazdy książat śląskich, w roku 1656 został zdobyty przez Szwedów Szwedów popadł w ruinę.

Kacper Karliński - zapomniany bohater

Rok 1587 po śmierci Stefana Batorego , królem wybrany zostaje Zygmunt III Waza jego kontrkandydatem do tronu polskiego był austriacki arcyksiążę Maksymilian Habsburg. Habsburg wkroczył do Polski kierując się na Kraków. Po nieudanej próbie zdobycia Krakowa Maksymilian rusza na północ i w połowie grudnia 1587 r. staje pod murami zamku w Olsztynie. Obroną zamku , którego załoga liczyła 80 żołnierzy dowodzi starosta olsztyński Kacper Karliński herbu Ostoja. Wojsko austriackie przepuszcza szturm i zostaje odparte , podobnie kończą się kolejne ataki. Zrezygnowany Maksymilian zamierza zwinąć oblężenie gdy na iście diabelski pomysł wpada jego poplecznik Stanisław Stadnicki "Diabłem łańcuckim" zwany. Stadnicki uderza na dwór Karlińskiego w Karlinie (dzisiaj przedmieścia Zawiercia, woj. śląskie) pali go, rabuje i porywa jego 6 letniego syna z piastunką. Dziecko zostaje użyte jako żywa tarcza podczas kolejnego szturmu wojsk austriackich, obrońcy zamku na ten widok zamierają , Kacper Karliński krzyczy :"Wpierw byłem Polakiem niż ojcem" i odpala działo, dziecko ginie na miejscu. Wszystkie działa zamkowe zarzucają atakujących ogniem, ostatni szturm zostaje odparty a oblężenie zwinięte. Pogrążony w rozpaczy Karliński odmawia przyjęcia godności i zaszczytów, po 3 latach umiera. A o jego bohaterstwie piszą m.in. Fredro, Syrokomla, Władysław Bełza, Damrat i inni.
 
Turniej o szablę Kacpra Karlińskiego

I właśnie na kanwie tej historii odbył się Turniej o szablę Kacpra Karlińskiego, który w zamiarze organizatorów ma stać się imprezą cykliczną przypominając o zapomnianym bohaterze. W turniejowych zmaganiach wzięło udział ponad 120 rycerzy i 20 armat. Tysiące widzów podziwiało sprawność rycerską w turniejach łuczniczym, konnym, zapasów oraz szabli bojowej. W rycerskim obozowisku można było obejrzeć "od kuchni" jak wyglądało życie obozowe VII- wiecznego rycerstwa. I wreszcie w finale imprezy inscenizacja szturmu zamku olsztyńskiego, jego bohaterska obrona oraz porwanie syna Kacpra Karlińskiego oraz jego heroiczna postawa. A to wszystko w huku armat, dymie muszkietów i szczęku szabel. Po zwycięskim odparciu szturmu tak napastnicy jak i obrońcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.


« wróæ

         © 2017 Zamek Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka
Realizacja: ERMATGROUP