Aktualności

Rycerstwo na zamku w Olsztynie -VI Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego 11 sierpień 2013r.
2013-08-11


VI Turniej tradycyjnie rozpoczął  się paradą rycerską z zamku olsztyńskiego do kościoła p.w. Jana Chrzciciela w Olsztynie na uroczystą „Sumę odpustową”.

Od godziny 14 trwały na błoniach zamkowych liczne zawody i turnieje bractw rycerskich z Polski, Czech i Słowacji - pokaz umiejętności kaskaderów konnych , którzy zaprezentowali m.in. dżygitówkę ,wleczenie za końmi, pokazy artyleryjskie oraz nauka tańca dawnego.

 

 


Opiekunem merytorycznym Turnieju oraz współorganizatorem części historycznej było Muzeum Pałac w Wilanowie, które zaprezentowało  liczne atrakcje historyczne: "Latająca drukarnia królewska" - reprinty pism ulotnych z epoki, uniwersałów, konstytucji 3 maja, relacje wojenne "Pogrom tatarski 1624 A.D."- możliwość własnoręcznego druku ,"Mennica królewska" - wybijanie 4 typów monet z XVII w. (szeląg gdański, szóstak, trojak i złoty polski czerwony, "Polonia militaria"- stoliczek rekonstrukcyjny - prezentacja uzbrojenia staropolskiego ,"Królewska kuźnia wojenna" - wyrób artykułów żelaznych na "gorąco" - noże, kule, podkowy, krzesiwa, łyżki widelce - rekonstrukcja kuźni wojskowej z XVIIw.


 

Dodatkową atrakcją eventu był fakt, że wszystkie zabawy i animacje przygotowane dla dzieci typu „wioska rycerska” , czerpanie papieru, pieczenie podpłomyków, wyrabianie masła,   przedstawienie kukiełkowe o historii Kaspra Karlińskiego, poszukiwania skarbu , animacje, konkursy oraz place zabaw były w całości bezpłatne.

 

 

Każdy mógł wziąć udział w  loterii fantowej i własnoręczne wybić pamiątkową monetę z wizerunkiem zamku w Olsztynie.

Zmagania rycerskie urozmaicone zostały pokazem sokolników, który pokazywał historyczny rozwój współpracy człowieka i drapieżników skrzydlatych od zarania dziejów przez średniowiecze aż do współczesności. Prezentacja odbywała się w strojach historycznych i została połączona z pokazem metod łowów (pozorowanych) z sokołami i innymi ptakami drapieżnymi.

Grupa A2Archery z Zabrza  przeprowadziła w ramach festynu historycznego Turniej Łuczniczy, w którym publiczność mogła podziwiać najlepszych profesjonalnych łuczników oraz każdy mógł spróbować własnych sił w strzelaniu z łuku.

Podczas całego turnieju toczyła się walka rycerzy o szablę Kaspra Karlińskiego, ostatecznie wygrał Przemysław Rawicz reprezentujący Ligę Baronów z Warszawy.

Około godziny 19 rozpoczął się szturm zamku olsztyńskiego, widowisko profesjonalnie komentował historyk Muzeum Pałacu w Wilanowie pan Tomasz Szajewski.

Wspólnota Gruntowa dziękuje wszystkim widzom i zaprasza na kolejne turnieje na zamku w Olsztynie.« wróæ

         © 2017 Zamek Olsztyn. Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka
Realizacja: ERMATGROUP