enplWspólnota Gruntowa Olsztyn      tel.: 784-628-845 Zamkowa 3, 42-256 Olsztyn

Imprezy

Turniej Rycerski o szablę starosty olsztyńskiego

Tradycyjnie turniej rozpoczyna parada rycerska z zamku do kościoła parafialnego, który został wybudowany z kamienia pochodzącego z murów zamkowych w XVIII wieku. Oprawa rycerska mszy św. odpustowej stanowi nawiązanie do dawnych polskich tradycji, kiedy to rycerstwo uczestniczyło w mszy przed bitwą.

O godz. 15 zaplanowana jest ” Obrona zamku olsztyńskiego”, którą rozpocznie przedstawienie grup rekonstrukcyjnych biorących udział w pokazie.

Najlepsi szermierze i łucznicy walczą o szablę Starosty Olsztyńskiego i kołczan ufundowany przez Starostę Częstochowskiego i Wójta Gminy Olsztyn , w trakcie zmagań publiczność może poznać tajniki życia obozowego, spróbować podpłomyków, zmierzyć się na „bezpieczne szable” i trafić do tarczy z łuku.

Dla rodzin biorących udział w konkursach organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów turnieju. Sprawność jeźdźców i piękno koni będzie można podziwiać w wykonaniu Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, której towarzyszyć będzie pokaz sokolników.

Korpus Artylerii Najemnej zadba o moc ataku, a Podolski Regiment Odprzodowy wykona pokaz broni czarnoprochowej.

Kulminacją turnieju będzie rekonstrukcja bitwy z roku 1587, w której wojska arcyksięcia Maksymiliana Habsburga oblegały zamek w Olsztynie a odparte zostały przez bohaterskiego dowódcę Kaspra Karlińskiego.

Pokazy zakończy wspólny polonez i koncert zespołu.

Zaproszenia/Plakaty poprzednich edycji turnieju:
Galeria zdjęć turnieju:

Festiwal Disco Dance

Festiwalu Disco Dance to festiwal DISCO POLO o ogólnopolski zasięgu. Dodatkowy walor festiwalu stanowi piękna architektura ruin Zamku, który wcześniej był znany z pokazów pirotechnicznych.
Zaproszenia/Plakaty poprzednich edycji festiwalu:
Galeria zdjęć festiwalu: