plWspólnota Gruntowa w Olsztynie      tel.: 734-995-161; 607-092-267 ul. Kühna 20, 42-256 Olsztyn
Fundacja Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie

Aktualności

IV Turniej Rycerski 11 sierpnia 2019

11 sierpnia A.D. 2019 odbyła się na wzgórzu zamkowym „Obrona zamku olsztyńskiego – Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego”.

Obronę rozpoczęła barwna parada z zamku od kościoła p.w. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Zespół „Pipers and Drums” zadbał o oprawę muzyczną przemarszu, na czele „szlachta” i wszystkie kolorowe grupy z  Krakowa, Rybnika, Sandomierza, Tenczynka i paradę zamykała Chorągiew Husarska Konna Stefana Branickiego z Białegostoku.

Popołudniowe pokazy rozpoczęło przedstawienie grup, po którym rozpoczęła się zacięta walka rekonstruktorów o szablę ufundowaną przez Starostę Częstochowskiego. W roku 2019 zwyciężczynią turnieju został Pan Paweł, nagrodę wręczył Starosta Częstochowski Krzysztof Smela w asyście Zarządu Wspólnoty Gruntowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas całego turnieju dzieci baraszkowały w dmuchanym placu zabaw, uczestniczyły  w zajęciach z czerpania papieru,  poznawały tajniki życia obozowego  i pokazy sokolników. Chorągiew Husarska Koronna Stefana Branickiego  walczyła z wrogiem tnąc  olbrzymie arbuzy i siekając  maleńkie dynie. Wspaniała husaria wzbudziła największy aplauz publiczności popisując się sprawnością koni i jeźdźców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sokolnicy zapoznawali publiczność z możliwościami swoich ptaków (sokołów i orła). Po pokazach z dronem (sokół atakował przynętę umieszczoną pod wysoko wzniesionym dronem) sokolnicy zaprosili najpierw dorosłą część publiczności (w składzie międzynarodowym) do pokazów a potem pomiędzy nogami dzieciaków przelatywały małe sokoły co wzbudziło niesamowity aplauz publiczności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dużą atrakcją były barwne pokazy grupy Pikinierów z Sandomierza, którzy zachwycali strojem, musztrą i tańcem a podczas przemarszu do kościoła nawet śpiewem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Punktem kulminacyjnym turnieju była rekonstrukcja bitwy z 1587 roku. W rolę obrońców zamku wcieliły się:  chorągiew husarska z Białegostoku, Bombardierzy z Krakowa i Małopolska Zgraja Sarmacka oraz  Korpus Artylerii zamku Tenczyn a w rolę wojsk Maksymiliana Habsburga wcielił się Regiment pikinierów z Sandomierza oraz Korpus Artylerii Najemnej z Rybnika.

Turniej zakończył pokaz artylerii.

tekst: Joanna Szydłowska

zdjęcia: Kamil Kłysiński