Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kokisstr/domains/zamekolsztyn.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2715

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kokisstr/domains/zamekolsztyn.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2719

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kokisstr/domains/zamekolsztyn.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3615
Tajemnice zamku w Olsztynie – -= ZAMEK KRÓLEWSKI w OLSZTYNIE k. Częstochowy =-
plWspólnota Gruntowa w Olsztynie      tel.: 734-995-161; 607-092-267 ul. Kühna 20, 42-256 Olsztyn
Fundacja Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie

Aktualności

Tajemnice zamku w Olsztynie

Tajemnice zamku

Na zamku w Olsztynie trwają prace badawcze, prowadzone przez naukowców wielu dziedzin: historii, geologii, archeologii, szeroko pojętych zagadnień przyrodniczych, jak i bardzo zaawansowane prace techniczne, konstrukcyjne, budowlane, mające na celu częściowo odtworzyć dawną świetność zamku i przystosować jego fragmenty do zwiedzania przez turystów.

To pierwsze w historii zamku wydarzenia tego typu zakrojone na tak szeroką skalę.

O tym, co się dzieje obecne w ramach rekonstrukcji i o dotychczasowych odkryciach opowiadał gościom Marceli Ślusarczyk, nadzorujący prace. Celem spotkania było zapoznanie się z przebiegiem prac w obiekcie historycznym, który jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek nie tylko w naszym rejonie województwa śląskiego, ale bez wątpienia jest ważnym symbolem całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Goście mogli usłyszeć o niezwykłych, często zaskakujących odkryciach dokonywanych w miarę postępu prac. O nowych, nieznanych dotąd jaskiniach, o narzędziach pozostawionych w przez Neandertalczyków 45.000 lat temu, o odkrytych pomieszczeniach średniowiecznej fałszerni monet, o odnalezieniu łaźni, studni głębokiej na ponad 100 m, o zlokalizowaniu śladów licznych dawnych budynków znajdujących się w obrębie zamku oraz wielu innych sensacyjnych dokonaniach badaczy.

Największy zakres prac obejmuje obecnie tzw. basztę studzienną. Odtworzono w niej oryginalne kondygnacje, zrekonstruowano okna
i otwory strzelnicze. Wewnątrz powstała klatka schodowa, w której po drewnianych schodach można wejść na poszczególne poziomy.
W przyszłości w tej części zamku znajdzie swoje miejsce  muzeum zamku Olsztyn.

Dla turystów będzie także udostępniona obszerna jaskinia zamkowa dolna. Już w tej chwili doprowadzono do niej dogodne dojście. Jaskinia będzie obiektem wyposażonym w nowoczesne rozwiązania multimedialne, dzięki którym zwiedzający będą mogli w ciekawy sposób zapoznać się z historią naturalną oraz z dziejami zamku na przestrzeni wieków.

Udostępnienie pierwszych zrekonstruowanych fragmentów zamku dla turystów planowane jest na przyszły rok.

Zdjęcia pochodzą ze spaceru, w którym na zaproszenie Włodzimierza Nabiałka, przewodniczącego olsztyńskiej Wspólnoty Gruntowej oraz Tomasza Kucharskiego, wójta Gminy Olsztyn udział wzięli m.in.: Krzysztof Smela, starosta częstochowski, Janusz Konieczny, przewodniczący Rady Gminy Olsztyn, Małgorzata Haładyj, zastępca wójta Gminy Olsztyn, Grzegorz Sitak, właściciel zabytkowego spichlerza oraz członkowie zarządu Wspólnoty: Bernadetta Niemczyk, Grażyna Elmanowska i Marian Tomalski.

Tekst i fot. Tomasz Sieniawski