Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kokisstr/domains/zamekolsztyn.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2715

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kokisstr/domains/zamekolsztyn.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2719

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/kokisstr/domains/zamekolsztyn.pl/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3615
Obrona zamku olsztyńskiego – Turniej Rycerski o szablę starosty olsztyńskiego – -= ZAMEK KRÓLEWSKI w OLSZTYNIE k. Częstochowy =-
plWspólnota Gruntowa w Olsztynie      tel.: 734-995-161; 607-092-267 ul. Kühna 20, 42-256 Olsztyn
Fundacja Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie

Aktualności

Obrona zamku olsztyńskiego – Turniej Rycerski o szablę starosty olsztyńskiego

12 sierpnia A.D. 2018 odbyła się na wzgórzu zamkowym „Obrona zamku olsztyńskiego – Turniej o szablę Starosty Olsztyńskiego”.

Obronę rozpoczęła barwna parada z zamku od kościoła p.w. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Zespół „Pipers and Drums” zadbał o oprawę muzyczną przemarszu, na czele „szlachta” i wszystkie kolorowe grupy z Czech, Krakowa, Rybnika, Warszawy, Zamościa, Tenczynka Wadowic i paradę zamykała Chorągiew Husarska Konna Stefana Branickiego z Białegostoku.

Popołudniowe pokazy rozpoczęło przedstawienie grup, po którym rozpoczęła się zacięta walka rekonstruktorów o szablę ufundowaną przez Starostę Częstochowskiego. W roku 2018 zwyciężczynią turnieju została białogłowa Katarzyna Grzywa, nagrodę wręczył jej Starosta Częstochowski Krzysztof Smela w asyście Zarządu Wspólnoty Gruntowej.

Podczas całego turnieju dzieci baraszkowały w dmuchanym placu zabaw, uczestniczyły w zajęciach z czerpania papieru, poznawały tajniki życia pszczół, obozowego i pokazy sokolników. Chorągiew Husarska Koronna Stefana Branickiego walczyła z wrogiem tnąc olbrzymie arbuzy i siekając maleńkie patisony. Wspaniała husaria wzbudziła największy aplauz publiczności popisując się sprawnością koni i jeźdźców.

Sokolnicy dwukrotnie zapoznawali publiczność z możliwościami swoich ptaków. Wspaniałe sokoły, sowy i jastrzębie wzbudziły podziw szczególnie najmniejszych uczestników turnieju.

Punktem kulminacyjnym turnieju była rekonstrukcja bitwy z 1587 roku. W rolę obrońców zamku wcieliły się: chorągiew husarska z Białegostoku, Bombardierzy z Krakowa, Zamość i Małopolska Zgraja Sarmacka oraz Korpus Artylerii Najemnej a w rolę wojsk Maksymiliana Habsburga wcielił się Houvard Regiment Morawa z Czech oraz Korpus Artylerii zamku Tenczyn.

Pod koniec pokazu odbył się turniej łuczniczy, który wygrali dwaj rekonstruktorzy Tadeusz Majdura i Jerzy Wojtasik, otrzymując od Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli oraz Przewodniczącego WG Włodzimierza Nabiałka ozdobne kupony na ręcznie wykonane kołczany ( nagroda Starosty).

Ostatnim punktem programu był pokaz dżygitówki w wykonaniu Chorągwi Husarskiej, nie dosyć, że jechali konno w różny sposób to jeszcze konni na swych barkach potrafili utrzymać dziewczynę. Brawa nie miały końca, młodzi husarze mają opanowaną w sposób doskonały jazdę konną.

tekst: Joanna Szydłowska

zdjęcia: Cezary Miłoś